Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tydzień Bibliotek 2017

Data/Czas
08/05/2017 - 12/05/2017 -00:00

Lokalizacja
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy

Wczytuję mapę...

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bydgoszczy i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy zapraszają na Tydzień Bibliotek.

Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek odbywają się pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”. Jak co roku, z tej okazji zapraszamy na szereg atrakcji. Codziennie, od poniedziałku (8 maja) do piątku (12 maja), zapraszamy czytelników na spotkania autorskie, prezentacje, warsztaty, gry, projekcje filmowe, targowiska, kiermasze, koncerty. Tydzień Bibliotek zwieńczy „Noc w Bibliotece”, która będzie, tradycyjnie, kumulacją działań i podsumowaniem wydarzeń kulturalnych z całego tygodnia.

Program Tygodnia Bibliotek przedstawia się następująco:

 

8 maja

18.00 Sonoformy i Ciałoczytanie, spotkanie twórcze z Danutą Milewską. W ramach eksperymentu autorka łączy słuchanie sonoform z czytaniem tekstów (pisania z brzucha). Danuta Milewska – autorka i artystka zainteresowana relacjami pomiędzy tańcem, tekstem, fotografią, dźwiękiem i terapiami ekspresyjnymi. Prowadzi autorskie kursy pracy z ciałem, pisaniem i głosem: Taniec Yoni, Pisanie z brzucha, aby to, co zapisane w ciele, otwierało każdej kobiecie jej osobistą księgę. (Strych Biblioteki Głównej)

 

9 maja

16.00Czytelnicza gra miejska. 10 pięcio-osobowych zespołów będzie miało okazję sprawdzić swój stan wiedzy o historii Biblioteki oraz wybranych miejsc Bydgoszczy. (Biblioteka Główna)

18.00 – spotkanie autorskie z Tomaszem Hildebrandtem połączone z promocją najnowszej książki pod tytułem Dotyk. Autor, rocznik’77 jest mieszkańcem Tczewa. Absolwent wydziałów prawa Uniwersytetu Gdańskiego i University of Glasgow. Pisarz, producent wydarzeń kulturalnych od lat związany z gdańskimi instytucjami kultury. Debiutował w 2010 roku przychylnie przyjętą przez krytyków powieścią Wyjechać, nie wrócić. Pasjonat muzyki. Baczny obserwator i komentator życia społecznego i polityki. (Strych Biblioteki Głównej)

 

10 maja

18.00 – w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki spotkanie autorskie z Arkadym Pawłem Fiedlerem połączone z promocją książki Maluchem przez Afrykę. Wnuk Arkadego Fiedlera, pisarza i podróżnika jest pasjonatem podróży samochodowych, producentem filmów podróżniczych, fotografem, pomysłodawcą i organizatorem projektu filmowo-podróżniczego „PoDrodze” obejmującego wyprawy: Maluchem wzdłuż granic polski (2009), Maluchem przez Afrykę (2014), Maluchem przez Azję (2016), organizatorem wypraw do Namibii, Botswany i Zambii. Wstęp za okazaniem wejściówek. (Sala wykładowa Biblioteki Głównej)

18.00 – Projektor . W ramach Tygodnia Bibliotek pokażemy film Petera Weira z końca lat osiemdziesiątych z niezapomnianą rolą Robina Williamsa. (Strych Biblioteki Głównej)

 

11 maja

18.00 – spotkanie autorskie z Agatą Przybyłek połączone z promocją książki Jeszcze raz, która będzie miała swoja premierę 10 maja. Autorka jest jedną z najmłodszych polskich pisarek. Przygodę z literaturą zaczęła od opowiadań, wygrała kilka różnych konkursów literackich. Wielka fanka prozy poetyckiej, powieści psychologicznych, a także literatury obyczajowej. Interesuje ją z jednej strony mroczna strona natury człowieka, a z drugiej zabawność codzienności ukazanej w przerysowany sposób. (Strych Biblioteki Głównej)

18.00-20.00 – Targowisko Kultury. Zapraszamy wszystkich, dla których ważny jest fizyczny, dosłowny, namacalny kontakt z dziełem. Tu spotykają się książkowi fetyszyści, winylowi maniacy, amatorzy fotografii analogowej, miłośnicy komiksów. Uwalniają książki zalegające na półkach, płyty i filmy, gry, instrumenty, aparaty, kamery i sprzęt RTV. Pora dać im nowe życie, niech ucieszą innych konsumentów kultury. Sprzedaż? Wymiana? To zależy od Ciebie – my tylko stwarzamy okazję! (Sala wykładowa Biblioteki Głównej)

 

12 maja

NOC W BIBLIOTECE

Kumulacją i podsumowaniem całego Tygodnia Bibliotek jest organizowana co roku Noc w Bibliotece. Naszych gości zapraszamy na szereg wydarzeń z rozmaitych dziedzin kultury. Towarzyszył im będzie, już tradycyjnie Kiermasz książki, gratka dla moli książkowych. W ramach nocy spotkamy się z Karoliną Sałdecką-Kielak, która promować będzie swoja najnowszą książkę Psycho-Killer. Zakapturzeni mnisi oprowadzą zwiedzających po salach Biblioteki Bernardynów gromadzącej najstarszy w mieście księgozbiór sięgający schyłku XV w. Aleksandra Ćwikowska ukaże tajniki pięknej kreski i zaprezentuje kaligraficzne cacka. Roman Pleszyński zaprosi na multimedialną podróż połączoną z gwiezdną opowieścią zatytułowaną Odkrywanie tajemnic piękna Kosmosu. Dzięki Wirtualnemu Muzeum Konsol i Gier Wideo PreHistoria.pl  będzie również okazja zagrać w kultowe gry na sprzętach z dawnej epoki. Natomiast miłośnicy planszówek skorzystają z propozycji Centrum Gier Pegaz, które pojawi się z najnowszymi hitami. Noc w Bibliotece zakończy koncert na poddaszu, gdzie wystąpi Dawid Portasz wokalista, kompozytor, autor tekstów, lider zespołu Jafia, współzałożyciel polsko-jamajskiego projektu Rastasize, współautor tekstów i muzyki zespołów Millennium i The Brainhole.

Szczegółowy program Nocy w Bibliotece pojawi się niebawem. Zapraszamy!

 

Leave a Reply

Skip to content